سئو چیه و چه تاثیری تو بهبود رتبه ی سایت تو نتایج گوگل داره ؟

زمان تقریبی لازم برای مطالعه1 دقیقه

اجتماعی باشید، به اشتراک بگذارید!

FacebookTwitterGoogleLinkedInPinterest


سئو یعنی Search Engine Optimization ! کلمات معادلی مثل SEO یا بهینه سازی موتور جستجو داره که همه ی اون ها به یک معنی هستن و میشه اون ها رو به صورت زیر تعریف کرد:

سئو (بهینه‌سازی موتور جستجو) به معنای فریب و یا دست کارى موتور‌های جستجو با روش‌های غیر اخلاقی نیست. بلکه اون ها برای کمک کردن به بهبود بهتر دیده شدن و ارتباط وب سایت‌ ها در نتایج جستجوی طبیعی با هدف رسیدن به رتبه‌ بندی بالا و برتر ساخته شده ان!

سئو رو میشه مجموعه‌ ای از روش‌ ها برای تغییر استراتژیک وب سایت‌ ها دونست. این فرآیند به بیان مهم ترین عوامل مرتبط صفحه و افزایش اهمیت اون در صفحه نتایج جستجو، می‌پردازه.

سئو فرآیند ساده‌ ای نیست که به راحتی پیاده سازی و اجرا بشه چون که نیازمند دانش زیاد، علم پیش زمینه‌ ای و صبر و تحمل هست. موتور‌های جستجو با تغییر مداوم الگوریتم‌ های رتبه‌بندی شون غیر قابل پیش‌بینی هستن؛ بنابراین وظیفه مهندسین سئو به روز نگه داشتن اطلاعات شون در این زمینه هست.

سئو سایت یا بهینه سازی سایت یکی از فعالیت هایی هست که توسط مهندسین سئو یا به عبارت ساده تر سئوکار انجام میشه.

الگوریتم رتبه‌بندی گوگل دارای بیش از ۲۰۰ معیار در جهت رتبه‌ بندی یک سایت هست. از این رو مهندسین سئو باید مهم‌ ترین این معیار‌ ها رو جهت پیاده‌ سازی موفق سئو بدونن.

•آغاز به کار سئو
در اوایل سال ١٩٩٠ اولین موتور‌ های جستجو کار خودشون رو شروع کردن!بعضی از محبوب‌ ترین اون ها Infoseek،Alta Vista و Yahoo بودن.در اون زمان مردم موتور های جستجو رو به دید یک لیست فهرست شده نگاه می‌ کردن که مثل صفحه زرد، سئو اولیه بر اساس حروف الفبا انجام می‌شد. در این لیست صفحاتی همچون AAA در بالای این لیست وجود داشتن.

با رشد مداوم اینترنت موتور های جستجوی جدید‌تری روی کار اومدن که از الگوریتم‌ های رتبه‌بندی پیچیده‌ تری استفاده می‌کردن! این الگوریتم‌ ها با معیار تراکم کلمه کلیدی ( تعداد دفعاتی که یک کلمه کلیدی یا یک عبارت تو یک صفحه استفاده شده تقسیم بر تعداد کل کلمات صفحه) و برچسب‌های شبیه key-words برای فهم محتویات وب سایت‌ ها استفاده می‌کردن. به دنبال این پیشرفت سئو برای بیشتر دیده شدن سایت‌ ها فعالیت خودش رو شروع کرد. با توسعه ی رتبه‌ بندی صفحات توسط موتور‌های جستجو، مهندسین سئو به دنبال پیدا کردن راه‌ هایی برای تاثیرپذیری در رتبه بندی این موتور ها چه با استفاده از روش‌ های اخلاقی و چه غیر اخلاقی رو آوردن.

یک مقاله که در سال ١٩٩۶ توسط نیویورک تایمز چاپ شد راجع به توسعه‌ دهندگان وب صحبت کرد که برای قرار گرفتن در بالای صفحه نتایج جستجو از روش‌های غیر اخلاقی سئو استفاده می‌کردن!این مقاله توضیح داد که چطوری توسعه‌ دهندگان وب به راحتی یک سایت رو به همراه کلمات کلیدی ویژه که معمولا در پشت گرافیک سایت پنهان شده بودن، آپلود می‌ کنن که در نتیجه موتورهای جستجو این کلمات کلیدی رو شمارش کرده و رتبه بندی سایت رو افزایش می‌ دن!

همون طوری که گفته شد بدست آوردن رتبه‌ بندی بالا برای کلمات کلیدی خاص سال ها پیش کار خیلی راحتی نسبت به امروز بود. با استفاده از روش‌ های غیر اخلاقی در اون زمان قرار گرفتن در بالای لیست نتایج جستجو تضمین شده بود. امروزه الگوریتم‌ های موتورهای جستجو پیچیده‌ تر شدن و خیلی سخت هست که مهندسین بهینه‌ سازی (سئو) بتونن موتورهای جستجو رو دستکاری کنن، البته این بازی موش و گربه بین مهندسین سئو و موتورهای جستجو امروزه هم وجود داره و ادامه پیدا خواهد کرد.

•اهداف سئو چیست ؟
هدف سئو کمک به وب سایت‌ ها در بدست آوردن جایگاهی بالا در نتایج جستجوی طبیعی و افزایش ارتباط بین صفحات و کلمات کلیدی وارد شده توسط کاربران هست. نمایش دادن بیشترین صفحات مرتبط با سرچ و جستجوی وارد شده دارای مزایای زیادی هم برای کاربر و هم برای موتور جستجو هست که در اون کاربر بیشترین نتایج مرتبط جستجو شده رو پیدا می‌کنه و موتور جستجو قابل اعتماد میشه چرا که الگوریتم اون بیشترین صفحات مرتبط رو نشون میده!

بعد از اینکه سئو برای بهبود رتبه‌بندی سایت‌ ها در نتایج جستجوی طبیعی کار خودش رو شروع کرد، این فرآیند نیازمند دانش و زمان برای اجرا و پیاده سازی روش‌ های خودش شد. زمان، بزرگ‌ ترین سرمایه‌ گذاری اولیه برای بهینه شدن سایت و یا یک صفحه هست.

بسته به اینکه از کلمات کلیدی رقابتی به چه نحوی در بهینه سازی مورد استفاده قرار می‌ گیرن، سئو هفته‌ ها یا ماه‌ ها طول می‌کشه تا به نتیجه برسه. هرچند که ممکن هست نتایج بهینه‌ سازی جستجو به سرعت دیده نشه ولی در دراز مدت مزایای سئو باعث افزایش رتبه‌ بندی سایت و افزایش بازدیدکنندگان هست. برای وب سایت‌ ها خیلی مهم هست که در صفحه اول نتایج جستجو گوگل به خصوص جزو سه تا نتیجه طبیعی اول که ۵۸٫۴ درصد کلیک‌ ها رو شامل میشن، قرار بگیرن.

•سئو رو از کجا شروع کنیم؟
سئو به طور کلی به دو بخش تقسیم میشه،یک : سئو ی داخلی ، دو: سئو ی خارجی .
سئو داخلی ۳۰% و سئو خارجی ۷۰% از فاکتور های رتبه بندی موتور های جستجوگر رو تشکیل میدن. سئو ی داخلی به طور کلی شامل موارد زیر میشه:
تولید محتوا
استاندارد بودن قالب
لینک بیلدینگ داخلی
متاتگ ها
•نکاتی در مورد سئو:

نکته اول: استفاده از بهترین کلمات کلیدی: اگه CMS شما قابلیت گذاشتن کلمات کلیدی برای مطلب رو داره حتما از کلمات کلیدی مرتبط با مطلب خودتون استفاده کنین.
نکته دوم: استفاده درست از تگ Title: تگ title تگ ظریف در عین حال مهم ترین تگ از نظر SEO هست (بعد از متا) . شما باید در تگ Title کلماتی کوتاه در عین حال با معنی بیان کنین.

نکته سوم: استفاده از description در تگ Meta: این هم یکی از متا های اساسی در SEO هست که باعث می شه توضیح مختصری درباره سایتتون در پایین لینک نشون داده بشه که حتما باید توضیح کوتاه با ۱۶۰ کاراکتر و کمتر باشد.
نکته چهارم: ایجاد یک صفحه با لینک های جالب: در سایت تون حتما از لینک ها استفاده کنین و حتی الامکان تمامی محتوای صفحات رو تو یک صفحه بیان نکنین و به صفحات دیگه لینک بدین. .

پس به طور کلی اهداف سئو رو میشه به صورت زیر خلاصه کرد:

در بازدید وب سایت تاثیر مهمی داره.
باعث ایجاد برند میشه.
باعث افزایش ترافیک سایت میشه.
باعث میشه وب سایت در صفحه نتایج موتور جستجو از رتبه ی بهتری برخوردار بشه.
باعث افزایش فروش محصولات میشه
بهترین ابزار برای تبلیغات هست!

مطالب مشابه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *